Boru Kelepçeleri

Yangın söndürme sistemlerinin dizayn kriterleri mutlaka yerel ya da uluslar arası standartlara uygun seçilmeli,seçilen söndürme tipine uygun boru ve bağlantı şekli belirlenmelidir.Seçilen bağlantı şeklide doğru olarak uygulanmalıdır.

Borular paslanmaya karşı korunmalıdır. Önce astar sonra koruyucu boyaların yapılması gerekir. Boru güzergâhı dış darbelere açık aşındırıcı etkilerin bulunduğu veya elektriksel tehlikelerin bulunduğu alanlardan geçmemelidir. Boru bağlantı biçimi bağlantı parçaları kullanılarak dişli, flanşlı kaynaklı ya da yivli bağlantı çeşitleri kullanarak yapılmalıdır.Boru türü ve bağlantı biçimi ne olursa olsun standartların gerektirdiği işletme basıncına dayanıklı olmalıdır.Borular hiçbir zaman kendi ağırlıklarını taşımamalıdır. Borular; duvar, tavan, yapı taşıyıcı elemanlarına, özel olarak yapılmış konsollara, boru askılarına ve  sehpalara  kelepçeler ile sabitlenmelidir.
Boruların içerisinde keten, inşaat artığı ve metal artıklarının kalmamasına dikkat edilmelidir.Bu artıklar tesisatta kullanılan ekipmanların doğru çalışmamasına ve gerekli debide suyun borulardan alınmamasına sebep olabilir.

 

01 Temmuz 2017
658 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?